szybki_kontakt.png
pasek.jpg

 

Ortodoncja

Zdrowy uśmiech jest atutem zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Jeszcze do niedawna ortodoncja była rozumiana jako profilaktyka i korygowanie wad wymowy. Dzisiaj, w tej specjalności dokonał się olbrzymi rozwój, leczenie wad zgryzu to również wyzwanie dla osób dorosłych. Od lekarzy ortodontów oczekuje się nie tylko dobrych wyników leczenia, ale przede wszystkim poprawy estetyki wyglądu. W naszej klinice specjalizujemy się w leczeniu ortodontycznym wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych również skomplikowanych przypadków.

Każdy przypadek "nierówności zębów" jest tu wnikliwie analizowany na podstawie zdjęć RTG, modeli, oraz zdjęć wewnątrzustnych, a następnie opracowany jest indywidualny plan leczenia uwzględniający potrzeby i oczekiwania pacjenta. Posiadamy własną pracownię RTG oraz pracownie techniczną, więc nie ma potrzeby, aby pacjent był odsyłany w inne miejsca. Zdjęcia przed i po leczeniu zewnątrz i wewnątrzustne wykonywane są od paru lat za pomocą aparatu Nikon zaopatrzonego w obiektyw do zdjęć makro z lampą pierścieniową.

Oferujemy leczenie wad zgryzu przy użyciu aparatów ortodontycznych:

  • Ruchomych (każde dziecko same wybiera kolor) - to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta
  • Stałych (metalowych, oraz estetycznych) - to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków metalowych lub w kolorze zębów i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów

Skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia:

  • Poprawę wyglądu i samopoczucia, a przez to większą pewność siebie
  • Łatwiejsze oczyszczanie zębów, co zmniejsza skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego i paradontozy
  • Poprawa jakości żucia, co ma bezpośredni wpływ na pracę przewodu pokarmowego
  • Opóźnienie się starzenia twarzy
  • Poprawa wymowy
  • Swobodny, pełny uśmiech

Pacjenci nie są świadomi tego, że konsekwencją zaniechania leczenia ortodontycznego bywa ścieranie się, rozchwianie i utrata zębów w wyniku uszkodzenia tkanek utrzymujących ząb. Wizyta u lekarza ortodonty pozwoli wyjaśnić wątpliwości.

Leczenie ortodontyczne konieczne jest ze względu na prawidłowość żucia i trawienia oraz ze względów psychologiczno-estetycznych.

APARAT METALOWY
Gdy mowa o aparacie ortodontycznym, na myśl przychodzi nam najczęściej typowy wygląd zamków metalowych. Choć jest to jedno z najstarszych rozwiązań, z uwagi na skuteczność preferuje je nadal większość ortodontów. Ze względów kosmetycznych pacjent może wybrać inny typ zamków - mniej widoczne lub bezbarwne zamki. Plusem aparatu metalowego jest to, że pacjent może wybierać kolorowe ligaturki, którymi lekarz mocuje łuk do zamków. Dzieci i młodzież często wybierają ten rodzaj aparatu, bo lubią bawić się kolorami i być trendy. Często kolor jest wybierany w związku z aktualnymi wydarzeniami (np. kolory flag różnych krajów, ligatury biało-czerwone), kolor sukienki na studniówkę, każdy ząb w innym kolorze z powodu rozpoczynających się wakacji...

APARAT ESTETYCZNY SZAFIROWY LUB HYBRYDOWY
Zamki w aparacie estetycznym są półprzeźroczyste lub przezroczyste, a więc mniej rzucające się w oczy niż tradycyjne metalowe. Współgrają one z naturalną barwą zębów i zostały uznane za atrakcyjne. Zamki szafirowe, wytwarzane z czystego monokrystalicznego szafiru, są bardzo przezroczyste, są również bardzo wytrzymałe i nie powodują przebarwień. Aby wzmocnić efekt dyskretnego prostowania zębów można zamiast tradycyjnego, metalowego łuku użyć łuki pokryte warstwą teflonu w kolorze zęba. Wtedy całość aparatu jest mało widoczna i często bywa, że otoczenie pacjenta nie wie, że pacjent jest leczony ortodontycznie. Aparat ten jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które z powodu wykonywanej pracy nie mogą pozwolić sobie na widoczny aparat np. praca w banku.

APARATY RUCHOME TZW. WYJMOWANE
Są to akrylowe płytki z metalowymi łukami i śrubami przeznaczone głównie w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży, każde dziecko może samodzielnie wybrać kolor lub kolory swojego aparatu. Aparaty ruchome uczestniczą w rozbudowie łuków zębowych, stymulowaniu prawidłowego wzrostu szczęk, korygowaniu wad zgryzu w uzębieniu mieszanym (zęby mleczne i stałe) i możliwości wyeliminowania aparatów stałych w późniejszym etapie rozwoju pacjenta. Każdy aparat jest indywidualnie dopasowany do pacjenta, jest możliwość wyboru koloru aparatu co sprawia że staje się bardziej atrakcyjny. W przypadku tych aparatów bardzo ważna jest współpraca Pacjenta z Lekarzem Ortodontą oraz przestrzeganie wizyt kontrolnych, zasad noszenia i odpowiedniej higieny.

DLA KOGO INVISALIGN®?
Nowoczesna ortodoncja nie znosi ograniczeń. Spotkanie z zarządem, pierwsza randka, ślub koleżanki, wyjazd na zgrupowanie, skok ze spadochronem, otwarcie nowej restauracji. Cokolwiek robisz i gdziekolwiek jesteś, aparat na zęby staje się częścią Twojego życia. To on dopasowuje się do Ciebie, nie Ty do niego. Zero ograniczeń, żadnych zmian planów. Zobacz jak to działa w praktyce.

CO TO JEST INVISALIGN®?
Silikonowe, niemal niewidoczne nakładki zamiast metalowych zamków i drutów? Łatwa pielęgnacja i wyjmowanie zawsze, kiedy potrzebujesz? Jeśli marzysz o prostych zębach, ale twoja praca albo tryb życia nie pozwalają Ci na tradycyjny aparat ortodontyczny, sprawdź czym jest metoda i aparat Invisalign i jak może sprawić, że Twój uśmiech będzie naprawdę wspaniały.

Invisalign to przezroczysty aparat ortodontyczny w formie silikonowych nakładek na zęby tzw. alignerów. To nie tylko komfortowa alternatywa dla tradycyjnych aparatów, ale przede wszystkim prawdziwa innowacja w dziedzinie korekty ustawienia zębów i wyglądu uśmiechu.

Dzięki technologii obrazowania 3D każdy pacjent otrzymuje plan prostowania zębów oraz wizualizację od pozycji początkowej do pożądanej. Na podstawie odcisku zębów tworzony jest komplet indywidualnych alignerów dostosowany do kształtu uzębienia, które stopniowo przesuwają zęby do ostatecznej pozycji.

JAK WYGLĄDA APARAT INVISALIGN®?
Aparat Invisalign złożony jest z pary nakładek na górny i dolny łuk zębów, które wykonane są z termoplastycznego silikonu, a ich ilość kształt i ilość dostosowana jest zawsze do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Nakładki wykorzystywane w metodzie Invisalign są bardzo estetyczne, znacznie wygodniejsze w porównaniu do tradycyjnych aparatów z zamkami, a także niemal zupełnie niewidoczne. Łatwo utrzymać je w czystości, bez trudu można wyjąć aparat na czas jedzenia, mycia zębów, a nawet raz na jakiś czas, na specjalne okazje czy uroczystości.

JAK DZIAŁA INVISALIGN®?
Metoda Invisalign koryguje ustawienie zębów poprzez wywieranie kontrolowanego nacisku na poszczególne zęby przez odpowiednią ilość czasu, co powoduje ich stopniowe i delikatne przemieszczanie się. Dzień po dniu, milimetr po milimetrze.

Co dwa tygodnie następuje wymiana noszonych alignerów na nowe, o nieznacznie zmodyfikowanym ułożeniu. Ten proces jest powtarzany cyklicznie i trwa tak długo, aż zęby znajdą się na właściwych miejscach.

Zobacz jak działa Invisalign

PŁYTKA SCHWARZA
To ruchomy aparat, który służy do rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych poprzez stymulacje przyrostu kości na szerokość. Taki rodzaj aparatu jest wskazany przed zakończeniem skoku wzrostowego dziecka. Płytka Schwarza jest regulowana według wskazań ortodonty dopóki łuki zębowe dostatecznie się nie rozszerzą. W trakcie leczenia, wymowa oraz spożywanie posiłków może być utrudniona przez kilka dni. Zalecane jest czytanie na głos oraz ssanie landrynek. Nie martw się, po kilku dniach twój aparat będzie jak stary przyjaciel.

APARAT DO SZYBKIEGO ROZSZERZANIA SZCZĘKI - HAAS
Haas jest aparatem umożliwiającym szybkie poszerzenie szczęki i uzyskanie przez to miejsca dla stłoczonych zębów bez konieczności ekstrakcji! Haas pozwala również na rozklinowanie zgryzu przez co umożliwia i znacznie przyspiesza przesuwanie zębów w łuku dolnym, umożliwia on także zmianę kształtu i nachylenia płaszczyzny zgryzowej.

Haas składa się z szyny akrylowej przyklejanej do zębów i śruby ułożonej centralnie na podniebieniu w odległości ok. 2-4mm. od śluzówki. Pacjent powinien nosić aparat przez okres kilku miesięcy. W trakcie pierwszego miesiąca aparat jest rozkręcany w domu 1 x dziennie przez ściśle określony przez lekarza czas!!! (dzięki czemu uzyskujemy efekt rozszerzenia). Przez kolejne 3-4 miesiące nosi się go jako aparat retencyjny w celu utrwalenia efektu oraz jako element rozklinowujący zgryz lub zamienia się go na łuk podniebienny.

Haas jest aparatem silnie działającym, który rozszerza szew podniebienny. Czas w którym aparat ten aktywnie działa musi być pod kontrolą prowadzącego lekarza ortodonty. Pacjent na każdej wizycie poinstruowany zostaje ile razy ma przekręcić śrubę aparatu. Nie wolno przekręcać więcej razy niż zaleci lekarz. Pomocne może być w tym prowadzenie dzienniczka i skrupulatne zapisywanie ilości wykonanych obrotów. Każdorazowo, gdy ortodonta wyznaczy ilość obrotów do wykonania, ustalana jest wizyta kontrolna, na której ocenia na jakim etapie rozszerzenia szczęki pacjent się znajduje.

Gdyby pacjent nie mógł z ważnych przyczyn stawić się na wyznaczoną wizytę kontrolną, a przekręcił śrubę aparatu o wyznaczoną ilość obrotów, powinien przestać przekręcać śrubę i w możliwie krótkim czasie stawić się na wizytę kontrolną w gabinecie.

Po każdorazowej aktywacji aparatu (przekręceniu aparatu) pacjent odczuwa rozpieranie przez okres 15 do 30 minut. W trakcie procesu poszerzania aparatu mogą nastąpić następujące objawy: diastema między przednimi zębami, lekka ruchomość górnych siekaczy (jest to normalna reakcja, która szybko ustępuje), uczucie swędzenie nosa. Większych dolegliwości w trakcie leczenia Haasem nie odnotowano.

Gdyby cokolwiek w trakcie leczenia Państwa zaniepokoiło, prosimy o kontakt z kliniką.

Sposób kręcenia śrubą: wkładamy wyprostowany kluczyk w oczko śruby. Nie jest możliwe włożenie kluczyka zbyt głęboko, gdyż na kluczu jest ogranicznik. Płaską stroną uchwytu przykładamy do górnych siekaczy i powoli popychamy do tyłu (w kierunku gardła). Przekręcamy aż do momentu ukazania się całej kolejnej dziurki (nie daje się zbyt daleko przekręcić, gdyż jest ogranicznik). Po przekręceniu delikatnie wyjmujemy "złożony" kluczyk w stronę przełyku tak, aby nie cofnąć śruby (co uniemożliwiłoby dalsze kręcenie śrubą).

Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny, zapobiega to pojawieniu się stanu zapalnego i przerostu śluzówek. Myjemy dokładnie zęby nad aparatem (między aparatem a dziąsłem są szyjki zębów, które trzeba dokładnie, ale delikatnie oczyścić szczotką, nie szorując poziomo). Bardzo ważne jest szczotkowanie od strony podniebiennej w okolicach śruby - zapobiega stanom zapalnym i przerostowi śluzówki. W miejscach tych dochodzi najczęściej do podrażnień obrzęków. Do codziennej higieny jamy ustnej można używać irygatorów, które pomagają usuwać resztki pokarmu.

MASKA TWARZOWA
Jednym z najbardziej efektywnych sposobów leczenia pacjentów, u których występuje niedostateczny wzrost szczęki (jest ona cofnięta w stosunku do całej części twarzowej czaszki), jest leczenie ortopedyczne z zastosowaniem maski twarzowej. Najlepsze efekty można osiągnąć u pacjentów rosnących, a więc z uzębieniem mieszanym i wczesnym stałym. Niemniej jednak u niektórych pacjentów dorosłych leczenie tym aparatem również daje dobre wyniki, ale maskę twarzową trzeba często skojarzyć z aparatem do poszerzania szczęki - Haas, Hyrax.

Maska twarzowa zbudowana jest ze stali nierdzewnej - szkielet druciany i dwu podkładek akrylowych, jedna opierająca się o czoło, druga o bródkę. Dolna krawędź podkładki na czoło powinna przebiegać tuż nad łukami brwiowymi. Na poziomie warg do drucianego szkieletu są przymocowane metalowe pręty. Do nich przyczepia się wyciągi elastyczne, które wewnątrzustnie zaczepione są do specjalnie zamocowanych na łuku haczyków na aparacie stałym, ewentualnie do aparatu Haas, Hyrax. Wyciągi działają z określoną siłą na szczękę, powodując stałe doprzednie jej przemieszczenie, nadbudowę bazy kostnej w jej przednim odcinku oraz w zależności od potrzeby rotację. Jednocześnie siła działająca na żuchwę powoduje jej rotację do tyłu i dołu.

Maskę twarzową nosi się najlepiej przez 24 godziny na dobę (za wyjątkiem posiłków). Wtedy daje ona najlepsze efekty. Niestety często jest to niemożliwe, dlatego zaleca się stosowanie przynajmniej przez 14 godzin dziennie. Po ustawieniu szczęki w prawidłowej pozycji maskę twarzową należy nosić jeszcze dłużej w celu ustabilizowania osiągniętych wyników leczenia.

Podczas noszenia maski twarzowej możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Wtedy należy zrobić przerwę w jej noszeniu. Na brodzie, czole i w okolicach ust mogą pojawić się podrażnienia skóry. Należy podłożyć pod te miejsca odpowiednie podkładki z materiału, np. bawełniane płatki do demakijażu, a w okolicach ust zastosować odpowiednią maść np. z witaminą A. Czasami można zmniejszyć ilość godzin noszenia maski twarzowej, jeśli podrażnienia skóry nie ustępują.

Pamiętaj! Tylko Twoja współpraca w zakresie systematycznego noszenia maski twarzowej gwarantuje powodzenie w leczeniu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i niejasności proszę zwrócić się do prowadzącego ortodonty po wyjaśnienia.

nasze_udogodnienia.jpg

BellaDent na Facebooku. Polub nas!   MediRaty   Bella Day Spa