szybki_kontakt.png
pasek.jpg

 

Protetyka

Protetyka zajmuje się uzupełnianiem zarówno utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych. Utrata nawet jednego zęba, pomijając względy estetyczne, nie jest obojętna dla całego układu żucia. Ubytek taki należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ zęby stanowią tak spójny zespół, zaniechanie tego może prowadzić do przesuwania i obracania się zębów sąsiadujących z luką, "wydłużania się" zębów przeciwstawnych i zaniku kości. Wszystko to może doprowadzić do utraty kolejnych zębów oraz nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych i zapadania policzków.

W gabinetach BellaDent wykonujemy:

  • Protezy osiadające - stosowane w przypadku bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu
  • Protezy natychmiastowe
  • Protezy elastyczne i bez monomeru - odporne na ścieranie, wytrzymałe mechanicznie, nisko przewodzące ciepło, nietoksyczne, nie wywołuje alergii, dostępne w kolorze naturalnych zębów lub dziąseł pacjenta
  • Protezy nieosiadające, szkieletowe, mosty
  • Korony, licówki

 

PROTEZY ELASTYCZNE
Wykonane są z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie, dzięki temu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł Pacjenta dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu do zwykłych protez akrylowych.

Zalety protez acetalowych:

  • dzięki szkieletowi wykonanemu z acronu są cienkie i estetyczne
  • prawie nie pokrywają podniebienia - zajmują niewiele miejsca w ustach - dzięki czemu pacjent lepiej czuje smaki
  • mają lepsze utrzymanie - nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach
  • nie wywołują reakcji alergicznych
  • nie uciskają dziąseł i podniebienia - nie niszczą wyrostka zębodołowego
  • płyta protezy wykonana jest w kolorze zębów lub dziąsła, tak więc proteza ta jest całkowicie niewidoczna, nawet w odcinku zębów przednich

Cechy protez elastycznych:

  1. Wysoka wytrzymałość mechaniczna
  2. Gwarancja wykonania funkcjonalnej całkowicie podpartej protezy
  3. Wysoka stabilność i pamięć kształtu
  4. Możliwość regulacji sprężystości
  5. Szybka adaptacja przez pacjentów
  6. Niska przewodność cieplna
  7. Odporny na złamanie
  8. Prawie nie pokrywają podniebienia - zajmują niewiele miejsca w ustach
  9. Estetyczne klamry, brak widocznych elementów konstrukcyjnych takiej protezy
  10. Niewielka waga

KORONY PEŁNOCERAMICZNE
Stanowią aktualnie najdoskonalsze rozwiązanie w protetyce stomatologicznej. Innowacyjność tych koron wynika z stosowanego materiału, którym jest tlenek cyrkonu. Korony pełnoceramiczne mają wiele zalet, wśród których najważniejsze są: estetyka, precyzja, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo. Brak podbudowy metalowej sprawia, że światło na koronach pełnoceramicznych zachowuje się w sposób naturalny, typowy dla zdrowych własnych zębów. Korony pełnoceramiczne dają możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa oraz naturalnych refleksów świetlnych. Dzięki temu finalny efekt pozostaje bez kompromisów - ząb z koroną pełnoceramiczną jest niemal nie do odróżnienia od naturalnej korony własnego zęba.

KORONY CERAMICZNE NA PODBUDOWIE STALOWEJ
Stanowią najpowszechniejszą grupę koron ze względu na swoje właściwości i korzystną cenę. Podbudowa metalowa zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną takich koron, natomiast wysokiej jakości porcelana gwarantuje satysfakcjonujący efekt estetyczny w większości przypadków. Korony porcelanowe na podbudowie stalowej są idealne do odbudowy odcinków bocznych - zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych. Wynika to z obecności metalu, który oczywiście nie jest widoczny pod porcelaną, natomiast zmienia pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego dla wielu zębów efektu przezierności. Inny jest również wygląd samych dziąseł, które w warunkach naturalnych sprawiają wrażenie, jakby były rozświetlone od wewnątrz. Natomiast nieprzepuszczalna dla światła warstwa metalu w podbudowie metalowej sprawia, że dziąsła mają ciemniejszy odcień.

LICÓWKI
Są cienkimi ceramicznymi płytkami, które przykleja się na przedniej powierzchni zęba, po jego wcześniejszym oszlifowaniu. Umożliwiają one przywrócenie estetycznego uśmiechu przykrywając rozległe wypełnienia i uporczywe przebarwienia. Pozwalają także na zmianę wielkości oraz kształtu zęba, jego wydłużenie i poszerzenie. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, na pierwszej wizycie pobierany jest wycisk, na drugiej zaś, licówki pełnoceramiczne wykonane przez technika w laboratorium protetycznym, są cementowane na zębach. W celu osiągnięcia optymalnego efektu zaleca się 6 bądź 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego. Licówki pełnoceramiczne mają to samo zastosowanie, co licówki kompozytowe, jednak stosuje się je raczej przy bardziej rozległych uszkodzeniach zęba. Są także znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na przebarwienia.

MOSTY
Są wykorzystywane do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Umieszcza się je w pustych przestrzeniach, mocując do sąsiadujących naturalnych zębów lub implantów. Zęby te, zwane filarami, służą jako punkty zakotwiczenia mostu. Do koron, które pokrywają filary, mocowany jest ząb zastępczy, określany jako element mostu. Podobnie jak w przypadku koron, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most.

W naszych gabinetach wykonujemy mosty porcelanowe na podbudowie:

  • cyrkonowej (tlenek cyrkonu jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wysoce estetycznym, w kolorze naturalnego zęba)
  • metalowej

Jak wygląda mocowanie mostów:

  1. Dentysta spiłowuje zęby sąsiadujące z przestrzenią, pobiera wycisk i przesyła go do laboratorium. Zakłada jednocześnie tymczasowe korony lub most.
  2. Lekarz przymierza nowy porcelanowy mostek do zębów. Ocenia jego szczelność i dopasowanie w zgryzie.
  3. Stomatolog usuwa tymczasowe korony lub most i jeżeli pacjent akceptuje kształt i kolor nowych zębów, most cementowany jest na stałe do zębów sąsiadujących, zakrywając przerwę międzyzębową.

W naszych gabinetach wykonujemy również mosty kompozytowe, w przypadku których nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów i wstawiania implantów! Mosty kompozytowe to możliwość szybkiego, bezbolesnego wykonania uzupełnienia brakującego zęba, w trakcie zaledwie jednej wizyty. Metoda ta, polegająca na wklejaniu uzupełnienia pomiędzy własne zęby pacjenta, jest trwała i co najważniejsze odwracalna - nie powoduje uszkodzenia tkanek zęba. Jedyny warunek do przeprowadzenia zabiegu to istnienie zębów sąsiadujących z „luką”. Odbudowujemy tylko pojedyncze braki.

Zalety:

  • nie uszkadzamy i nie szlifujemy zębów sąsiednich
  • wklejamy ząb podczas jednej wizyty (ok. 2 godz.)
  • możemy usunąć most bez szkody dla zębów
  • zapewniamy wysoki poziom estetyki i dużą trwałość

Dysponujemy własną pracownią protetyczną, w której można dokonać również naprawy protez i aparatów ortodontycznych.

nasze_udogodnienia.jpg

BellaDent na Facebooku. Polub nas!   MediRaty   Bella Day Spa